Zamek Piastowski w Legnicy

Zamek Książ to jeden z największych zamków w Europie. Znajduje się w Legnicy na Dolnym Śląsku. Jest to jeden z najbardziej znanych zamków w Polsce. Zamkowi Książ towarzyszy legenda o smoku wawelskim. Odwiedzający mogą zobaczyć wiele ciekawych eksponatów, takich jak pieczęć króla Przemysła II, czy też szaty królewskie. Zamek Książ jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok.

Dzisiejszy swój wygląd zamek zawdzięcza ciągłym rozbudowom. Najstarsza część to donżon i baszta średniowieczna. W XIV wieku powstały mury obwodowe, a w XVI wieku dobudowano wieżę Renesansową oraz kolejną basztę. W XIX wieku przebudowano wnętrza na styl neogotycki. Warto dodać, że w okresie II wojny światowej zamek był siedzibą Gestapo, a po wojnie mieścił się w nim polski sąd. Obecnie zamek jest udostępniony dla zwiedzających. Do dyspozycji jest wiele ciekawych eksponatów, takich jak pieczęć króla Przemysła II, czy też szaty królewskie. Warto także zwrócić uwagę na piękne wnętrza i meble.

Król pruski Fryderyk II w 1764 r. polecił rozebrać stare, średniowieczne mury obronne i rozpocząć prace budowlane nad nowym, barokowym zamkiem. Prace budowlane trwały prawie sto lat i były kontynuowane przez kolejne trzy królestwa: Prusy, Niemcy i Polskę. W XIX wieku przebudowano wnętrza na styl neogotycki. W okresie II wojny światowej zamek był siedzibą Gestapo, a po wojnie mieścił się w nim polski sąd. Obecnie zamek jest udostępniony dla zwiedzających. Do dyspozycji jest wiele ciekawych eksponatów, takich jak pieczęć króla Przemysła II, czy też szaty królewskie. Warto także zwrócić uwagę na piękne wnętrza i meble.

W całym kompleksie szczególnie godne uwagi są te partie, które najbardziej przetrwały próbę czasu czyli:

  • -Donżon – część średniowieczna,
  • Wieża Renesansowa – jedyna w Europie, która ocalała wojny i potop szwedzki,
  • Kaplica Zamkowa – pomieszczenie ołtarzowe, które służyło jako kaplica domowa mieszkańcom zamku,
  • Baszta średniowieczna – jedyna z trzech, która do dziś stoi na terenie zamku,
  • Dziedziniec – główne wejście do zamku prowadzi przez Dziedziniec, który jest ogrodzony kamiennym murem,
  • Pałac – komnaty pałacowe, w których mieściły się m.in. szatnie królewskie,
  • Katedra – pomieszczenie sakralne, w którym mieścił się królewski tron,
  • Krypta – pomieszczenie, w którym spoczywały szczątki królów.

Do dziś zamek jest udostępniony dla turystów, a wstęp jest płatny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *